Jak si namísto vánočního šílení zamilovat advent? - Magdalena Vokáčová

Jak si namísto vánočního šílení zamilovat advent?

Co vůbec znamená advent? Kolik svíček má původní adventní věnec? Co která svíčka znamená? Jak lze využít vánoční období pro naše vztahy? Jak posílit rodinné rituály?

,, Všichni jsou stejný, nikdo se přes rok v kostele neukáže a najednou maj všichni plnou hubu lásky a Ježíše Krista…“ s přicházejícím adventem znovu slyším v hlavě ozvěnu dětství, hlas mojí babičky. Já sama adventní čas miluji. Je to doba jako stvořená pro zastavení a rozjímání.

Advent (z latinského slova adventus) znamená příchod, v původní tradici příchod světla. Je na nás, zda pojmeme Vánoce křesťansky a budeme se radovat z Jezulátka anebo pěkně ,,nekřesťansky“ oslavíme skutečný příchod světla, tedy zimní slunovrat. V každém případě nás první adventní neděle čeká tento víkend 29. listopadu.

Nejvýraznějším symbolem adventu je věnec. Na věnci se každou adventní neděli zapaluje svíčka. Neděle jsou celkem čtyři – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Věnec se svícemi tedy slouží k slavnostnímu odpočítávání adventních týdnů. První svíčka symbolizuje naději, druhá mír, třetí přátelství, čtvrtá lásku a pokud nechybí (dle staré tradice)pátá bílá svíčka, tak ta se na oslavu příchodu světla zapaluje na štědrý den. Původní barva adventního věnce byla fialová a bílá. Věnec sám pak představuje symboliku věčnosti, vítězství, oslavy a větývky jehličnanů život.

Když už tedy máme tento symbol věčnosti a života na stole, proč jej nevyužít pro naše vztahy? Moje kolegyně a kamarádka Štěpánka Duffková mě učila, jak využít adventu pro rozvoj rodinných vztahů, jakým způsobem vystavět rodinné rituály. Jak to vypadá v praxi?

První adventní neděli se vyzdobí celý byt vánočními svícny, voňavými svíčkami a adventními věnci, prostě vším, co máte po ruce a co připomíná Vánoce. O každé adventní neděli se peče jeden druh cukroví. Výrobou cukroví zaměstnejte partnery, děti i přátele. Tvorbu cukroví pojměte jako velkolepou oslavu a mejdan s přáteli, důvod k setkání i přípitku. Pokud nemáte asketickou náladu, kterou kázalo křesťanské pojetí adventu v šestém století, vynechejte jakékoliv přehnané uklízení. O adventním večeru si udělejte chvilku s partnerem nebo s rodinou, zapalte svíčku na věnci, uvědomte si její význam a chvilku si povídejte o vašich snech a přáních. Pokud si adventní rituál chcete obohatit o vtip, domluvte se, že si vzájemně dáte malé dárečky, ale pozor – všechny musí být do 100 korun. Potřebujete tedy vyvinout notnou dávku kreativity. (Pro studenty a důchodce do 20 korunJ).

Namísto bláznění s úklidem a vánočními nákupy, omyjte duši a provětrejte vztahy. Nejlepším čistícím prostředkem našeho nitra je modlitba, rozhovor a písnička. Pokud chcete mít slavnostní vánoce, které nejsou jen konzumní výměnou darů, je důležité prožít si celý proces.
Takže se s vámi loučím slovy mojí babičky:,, bordel v bytě, šťastné dítě.“

Starší příspěvky:
Existuje ten pravý/ta pravá i pro Vás?

Asi proto, že jsme založením bytosti sociální, máme touhu najít toho pravého partnera, se kterým bychom spokojeně zestárli a strávili...

Zavřít