Proč zrovna já jsem s takovým blbcem? - Magdalena Vokáčová

Proč zrovna já jsem s takovým blbcem?

Všimli jste si, že když se váš partner nebo partnerka rozčilí, připadá vám jako odporný cholerik nebo bláznivá hysterka, zatímco když se rozzlobíte vy, jde jen o momentální selhání nervů? Je toho na vás moc, možná vás partner jednoduše vyprovokoval, v každém případě jde o souhru okolností, která vás nešťastným způsobem dotlačila k zlostnému zvýšení hlasu. Zatímco u partnera zvažujete, jestli má smysl zůstávat s někým s průkaznou vadou charakteru, u sebe jasně vidíte, že rozohnit se jednou začas je zdravé.

Také já jsem mnoho let pátrala, proč tak skvělý, čistý člověk, kterým nepochybně jsem, tráví čas ve společnosti zhoubného cholerika. Sice moji jistotu nesměle nahlodávalo podezření, že kdybych byla tak dokonalá, měla bych nejspíš za partnera někoho dokonalejšího, ale tuto vtíravou myšlenku jsem jako většina lidí pohodlně zatlačila zpět do podvědomí.

Odpověď na tento podivuhodný jev mi poskytl americký profesor psychologie Sternberg, který upozorňuje na dva zásadní mechanismy, které mohou bránit úspěšnému vytváření vztahu. Prvním je, že obecně máme o sobě daleko lepší představu než jaká je skutečnost. Pravda je, že když se čas od času potkám po ránu v zrcadle, nepotřebuji hordu amerických výzkumů k tomu, abych zjistila, že moje představa o sobě je značně lepší než kýžená realita. Profesor Sternberg však dodává, že to platí také o naší inteligenci a charakteru. Je to zpráva neradostná, ale uznejte, že je nejspíš lepší s ní počítat, protože její uvědomění samo o sobě může zlepšit mnohý vztah.

Druhý jev nazývá Sternberg takzvanou ,,základní atribuční chybou“, což lidově znamená právě to, že máme tendenci nepříznivé chování našeho partnera vnímat jako charakterovou vadu, zatímco u sebe stejné chování hodnotíme jako jednorázové pochybení. Ve skutečnosti to může znamenat, že pokud si něco drahého pořídíte vy, jste na úrovni a máte rádi kvalitu, ale pořídí-li něco drahého vaše partnerka, budete ji hodnotit jako povrchního snoba, člověka, který neumí zacházet s penězi nebo ještě něco dalšího. Máme tedy i odpověď na to, proč nevěrný muž jen přirozeně následuje své prapůvodní pudy, zatímco nevěrná žena je … neplacenou prostitutkou. Anebo naopak hnusný záletník s komplexem Dona Juana, který si vybíjí svoji nemravnost, nedokáže odpustit své ženě, která je čistá jako lilie, že prostě jednou a výjimečně zhřešila, protože jí vlastní muž nevěnoval dost pozornosti.

Závěrem mě napadá, že až příště budete zvažovat, jestli trávit život s člověkem, vedle kterého se pravidelně probouzíte, zkuste k těmto dvěma jevům přihlédnout. Když ani to, že jste vzali v úvahu nové psychologické trendy nezmění váš náhled na současný vztah, potom jednejte ve svém vlastním zájmu v rámci situace tady a teď.

  • Markéta Černá

    Magdo, zažila jsem Vás i vašeho bývalého partnera a vždy jsem si říkala, že v něm asi musí být něco, co nějak nevidím, že s ním jste. A koukám, že můj pocit byl opět lepší než mylná logická úvaha. S Vašimi zkušenostmi naprosto soucitim. I já jsem dlouho žila vedle někoho, kdo mi dával najevo opovrhovani mou osobou a pomalu ale jistě zakopával moji vnitřní sebehodnotu pod povrch zemský. A teprve až v momentě, kdy jsem už jen ohledavala mrtvolu svého sebevědomí, jsem zjišťovala, že se dá ještě vzkřísit. I já jsem přemýšlela nad tím, jaká část viny je na me straně. A zjistila jsem, že i přílišná dobrota (myšleno obava se vyhranit vůči něčemu, co není dobré, nebo možná naivita?) a tolerance či snaha o pohodu za každou cenu je blbost a vede do propasti stejně jako jiné chyby. Váš článek mi připomněl zásadní otázku, zda jsem se z toho poučila….? 🙂

    • Magdalena Bartoš Vokáčová

      Milá Markéto, moc děkuji za Vaše upřímné sdílení. Máte pravdu, že hodnota našich zkušeností se ukáže až tehdy, když se z nich poučíme. Dokud máme šanci učit se, je to dobré;-). Hodně štěstí, ať zužitkujete vše, co jste se naučila????????????.

Starší příspěvky:
Žijeme v době narcismu?

Po tzv. postmoderně tu máme další -ismus. Žijeme v období narcismu. Nejen, že máme tendenci vychovávat z našich dětí do sebe...

Zavřít