Proč zrovna já jsem s takovým blbcem? - Magdalena Vokáčová

Proč zrovna já jsem s takovým blbcem?

Všimli jste si, že když se váš partner nebo partnerka rozčilí, připadá vám jako odporný cholerik nebo bláznivá hysterka, zatímco když se rozzlobíte vy, jde jen o momentální selhání nervů? Je toho na vás moc, možná vás partner jednoduše vyprovokoval, v každém případě jde o souhru okolností, která vás nešťastným způsobem dotlačila k zlostnému zvýšení hlasu. Zatímco u partnera zvažujete, jestli má smysl zůstávat s někým s průkaznou vadou charakteru, u sebe jasně vidíte, že rozohnit se jednou začas je zdravé.

Také já jsem mnoho let pátrala, proč tak skvělý, čistý člověk, kterým nepochybně jsem, tráví čas ve společnosti zhoubného cholerika. Sice moji jistotu nesměle nahlodávalo podezření, že kdybych byla tak dokonalá, měla bych nejspíš za partnera někoho dokonalejšího, ale tuto vtíravou myšlenku jsem jako většina lidí pohodlně zatlačila zpět do podvědomí.

Odpověď na tento podivuhodný jev mi poskytl americký profesor psychologie Sternberg, který upozorňuje na dva zásadní mechanismy, které mohou bránit úspěšnému vytváření vztahu. Prvním je, že obecně máme o sobě daleko lepší představu než jaká je skutečnost. Pravda je, že když se čas od času potkám po ránu v zrcadle, nepotřebuji hordu amerických výzkumů k tomu, abych zjistila, že moje představa o sobě je značně lepší než kýžená realita. Profesor Sternberg však dodává, že to platí také o naší inteligenci a charakteru. Je to zpráva neradostná, ale uznejte, že je nejspíš lepší s ní počítat, protože její uvědomění samo o sobě může zlepšit mnohý vztah.

Druhý jev nazývá Sternberg takzvanou ,,základní atribuční chybou“, což lidově znamená právě to, že máme tendenci nepříznivé chování našeho partnera vnímat jako charakterovou vadu, zatímco u sebe stejné chování hodnotíme jako jednorázové pochybení. Ve skutečnosti to může znamenat, že pokud si něco drahého pořídíte vy, jste na úrovni a máte rádi kvalitu, ale pořídí-li něco drahého vaše partnerka, budete ji hodnotit jako povrchního snoba, člověka, který neumí zacházet s penězi nebo ještě něco dalšího. Máme tedy i odpověď na to, proč nevěrný muž jen přirozeně následuje své prapůvodní pudy, zatímco nevěrná žena je … neplacenou prostitutkou. Anebo naopak hnusný záletník s komplexem Dona Juana, který si vybíjí svoji nemravnost, nedokáže odpustit své ženě, která je čistá jako lilie, že prostě jednou a výjimečně zhřešila, protože jí vlastní muž nevěnoval dost pozornosti.

Závěrem mě napadá, že až příště budete zvažovat, jestli trávit život s člověkem, vedle kterého se pravidelně probouzíte, zkuste k těmto dvěma jevům přihlédnout. Když ani to, že jste vzali v úvahu nové psychologické trendy nezmění váš náhled na současný vztah, potom jednejte ve svém vlastním zájmu v rámci situace tady a teď.

Starší příspěvky:
Žijeme v době narcismu?

Po tzv. postmoderně tu máme další -ismus. Žijeme v období narcismu. Nejen, že máme tendenci vychovávat z našich dětí do sebe...

Zavřít