Už jste ji chytili? Viróza vztahů se rozmáhá…

,,A je na tom něco špatného, když chci aby se manžel trochu změnil?”  ,,Co tím  myslíte, změnil”, ptám se uslzené Jindřišky, která zapadla do velkého křesla vedle mne. ,,No aby byl milejší, pozornější a taky aby víc mluvil. Chci vědět, co koučování za ty peníze umí… “ Rozesmála mě. ,,A vy chcete měnit sebe nebo svého muže?” ,,No, jeho, myslím, že já  jsem v pohodě,” trochu se na mě zamračila. ,,A kdybych se zeptala vašeho muže, jestli chce na vás něco změnit, co by mi řekl?” 

Pomysleli jste už někdy na to, co je nejrozšířenější nemoc vztahů? Touha měnit druhého. Snahou měnit druhé trpí víc lidí než kteroukoliv jinou nemocí. Proč tomu tak je? Začít od druhých se zdá být o něco snazší než začít u sebe. Pokud se díváme na druhé, víme hned, co bychom jim doporučili, co by měli dělat a nedělají, popř. čím si škodí… Bible to krásně vyjadřuje slovy: ,,Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, když trám ve svém vlastním oku nevidíš?”

Je proto vždy užitečné podívat se na lidi, kteří nás rozčilují, zrcadlovým pohledem. Podívat se na ně, jako bychom hleděli do zrcadla. Ptát se sami sebe, jak to se mnou souvisí? Co přesně mě na druhém rozčiluje? Jaké pocity ve mně chování ostatních vyvolává? Čím dovoluji, aby se ke mně partner takto choval? Jinými slovy, co musím změnit u sebe, aby se to odrazilo v mých vztazích?

Začít u sebe je jediný způsob, jak změnit druhé. Teprve tehdy, když se nám podaří posunout natolik výrazně, že si toho všimnou lidé kolem nás, máme šanci, že je bude zajímat, jak jsme to dokázali… Pak dostanou možná také oni chuť na sobě pracovat. Dělejme tedy svět hezčí tím, že začneme každý sám u sebe.

Komentáře