Meditace - Magdalena Vokáčová

Meditace

Meditace

Málokdo mi dnes věří, že jsem byla úzkostné, neurotické dítě a že mi to vydrželo až do dospělosti.

Obrat k vnitřnímu klidu pro mě znamenala až práce s meditací, autogenním tréninkem a imaginací. Mám tedy osobní zkušenost s tím, co stále objevují renomovaní psychologové, kteří se zabývají výzkumy účinků meditace na psychiku člověka (např. Daniel Goleman).

Mnohé studie dokládají pozitivní účinky meditace na naše mentální i fyzické zdraví: zlepšení spánku, redukce stresu, navýšení koncentrace, léčení úzkostí a deprese, práce se závislostí, chronickou bolestí nebo vlastními stíny (nevědomé části naší osobnosti, které jsme popřeli)… Je vlastně jedno, co říká věda nebo teorie. Podstatná je praxe. Proto jsem pro vás připravila nahrávku, která by mohla sloužit stejně dobře úplným začátečníkům jako lidem s dlouhodobější praxí.

Mindfullness je termín skloňovaný v mnoha pádech, který zahrnuje meditaci a další praktická cvičení na vnímání přítomnosti. Skrývá se za ním schopnost plně si všímat a moment za momentem kultivovat sebe a své prostředí. V konečném důsledku je meditací naprosto všechno: chůze, vaření, tanec, zpěv, čtení… cokoliv, do čeho jsme ponořeni celou svou bytostí.

K čemu je ještě dobré trénovat pozornost, soustředění a sebeuvědomění?

V době plné hluku a stresu je volání po návratu k sobě stále naléhavější.  

Způsob, jakým používáme naši pozornost, určuje možnosti a příležitosti, které před sebou vidíme.

To, kam směrujeme naši pozornost ukazuje na cestu, kterou se budeme v životě ubírat.