Umění vyjádřit lásku

Chcete z lásky partnerce se vším pomáhat, zatímco ona by místo toho občas ocenila nepraktický dárek, kytku nebo objetí? Anebo možná patříte k lidem, kteří si na vyznání citů moc nepotrpí. Najděte k tomu odvahu dřív, než může být pozdě!

 

Občas za mnou přijdou lidé nešťastní z toho, že svému partnerovi či partnerce dávali málo najevo, jak moc pro ně znamená. Nejsmutnější příběhy jsou samozřejmě spojené s nečekaným úmrtím. “Pocit toho, co jsem nestihla a že už to nikdy nenapravím, je děsivý,” pláče Irena, jejíž partner zahynul při autonehodě. Technika psaní dopisů patří k těm, s nimiž v koučování pracuji nejraději, a tak jsem Irenu požádala, aby mu napsala dopis, ve kterém bude všechno to, co mu nestačila říct. Je samozřejmě lepší napsat dopis plný ocenění někomu, kdo si jej ještě přečte. Tento článek tedy píšu proto, abychom dokázali projevit své city včas. Přestože text je zaměřen zejména na partnerské soužití, můžete si dosadit vztahy s přáteli, rodiči, dětmi apod.

Problémem může být nejen odvaha city vyjadřovat, ale také vědět, jaké máme možnosti, jak si dát navzájem lásku najevo. Formou dopisu máme možnost sdělit naše ocenění slovy. Jaké další způsoby vyjádření úcty a lásky vůči druhému máme k dispozici?

 

Pět jazyků lásky

Gary Chapman, americký manželský poradce a pastor, který je sám více než 45 let ženatý, zasvětil svůj život studiu tématu, jakými způsoby si vzájemně vyjadřujeme lásku. Podle Chapmana lidé vyjadřují lásku různými způsoby a cítí se být milováni různými způsoby. Těchto pět způsobů projevení a přijímání lásky nazývá ,,jazyky lásky.” Pro zjednodušení připodobňuje jednotlivé způsoby vyjadřování lásky k cizím jazykům. Chapman tvrdí, že lidé se cítí být milováni pouze tehdy, když partner vyjadřuje lásku v jazyce, který je pro příjemce srozumitelný. Pokud je láska vyjádřena jiným způsoběm, vzkaz “miluji Tě” nemusí být doručen. Přestože je Chapmanův model zjednodušující, může nám dobře posloužit k tomu, abychom se zamysleli nad tím, jakými způsoby si můžeme vyjadřovat lásku a jak bychom si přáli, aby druzí projevili lásku nám.

Dle Chapmana máme k dispozici 5 základních jazyků lásky:

  1. Slova ujištění
  2. Zájem (pozornost)
  3. Dárky
  4. Skutky, služby
  5. Fyzický kontakt

Obecně máme tendence mít jeden z těchto ,,jazyků” jako svůj primární. Například pokud je naším přirozeným způsobem vyjádření citu pomocí darů, poznáme to podle toho, že my sami budeme rozdávat promyšlené dárky druhým. Problém v komunikaci může začít tehdy, když si myslíme, že způsob, jakým dáváme najevo lásku, sdílí také všichni ostatní… Pokud partneři nemají stejný způsob vyjadřování citu, mohou se snadno cítit oba dva nemilovaní. Můžeme se pak dostat do absurdní situace, kdy se sice obě strany naplno snaží vydat ze sebe to nejlepší, ale navzájem si nerozumí. Je to jako kdyby hovořili každý jiným jazykem.

 

Slova ujištění

Upřímná slova vyznání, komplimenty, ocenění, ujištění o vaší pozici ve vztahu… Vyjádření vděčnosti za to, že jste spolu, není nikdy dost. Mezi slova ujištění určitě patří všechny komplimenty. Můj americký spolužák z vysoké školy tvrdil, že my Češi si neumíme dávat komplimenty. ,,Co to je za komplimenty?” rozčiloval se. ,,Jé, ty vypadáš skvěle, ani bych tě nepoznala… Tobě to sluší, ty jsi zhubla?… Ale vypadáš pořád dobře, i po těch letech… Vypadáš nějak jinak, vypadáš dobře… “ Spolužák měl pravdu. Upřímně na druhém oceňte vše, co můžete ocenit. Komplimenty však mají jedno podstatné pravidlo: mluvte co nejjednodušeji a nesrovnávejte. Lepší je prostě někomu říci, vypadáš nádherně a už nic nic dalšího nedodávat – čím  jednoddušeji, tím lépe.

Slova vyznání pak formulujte stejně prostě. Komplimenty můžete použít buď přímo, anebo můžete hovořit o druhém hezky např. ve společnosti ostatních.

Jenom pro jistotu upřesním rozdíl mezi lichotkou a komplimentem. Kompliment je upřímné ocenění druhé osoby. Lichotka je neupřímné vychvalování něčeho, co se nám nelíbí, za účelem získat nějakou vlastní výhodu.

Praktický tip pro ženy:

Zapečte do koláče vzkazy – slova lásky, které si vaši blízcí mohou přečíst. Můžete take upéct něco na způsob čínských sušenek štěstí, do kterých vložíte láskyplnné vzkazy.

 

Zájem a pozornost

Opravdový hluboký zájem, který věnujeme druhému člověku, je dalším způsobem, jak vyjádřit lásku. Ptejte se, abyste druhého co nejlépe poznali. Získejte přehled o tom, jaká je jeho nejoblíbenější kniha, film, na co si nejčastěji hrál v dětství, zjistěte jeho oblíbené místo… Ptejte se, co vašemu protějšku udělalo v poslední době největší radost.

Zájem úzce souvisí s respektem. Nezapomeňte, že všichni máme tendenci považovat naše vlastní vidění světa za objektivní pravdu. Když jsem studovala na DAMU, měli jsme velmi zajímavý předmět, který se jmenoval interpretační seminář. Na semináři sedělo asi patnáct lidí a společně jsme hovořili o hrách, které jsme četli. Nikdy nezapomenu na můj údiv, že přestože patnáct lidí četlo úplně stejnou hru (dokonce stejný překlad), patnáct lidí vyprávělo úplně jiný příběh, o čem že vlastně hra byla. Někdy jsme se neshodli ani na závěru, zda hlavní hrdina na konci zemřel… Pro mě to byla nejlepší možná škola uvědomění, jak je náš pohled na svět omezený našimi základními přesvědčeními a zkušenostmi. Došlo mi tehdy, jak moc se při rozhovorech s druhými, pokud doopravdy nasloucháme, vlastně dozvídáme o sobě. Opravdový hluboký zájem o druhé lidi se nám tedy bohatě vrátí jak v kvalitě vztahů, tak také v hlubším pochopení toho, kdo jsme my sami.

Pokud druhému nasloucháte,  dáváte mu veliký dar. Může díky vám sledovat své vlastní myšlenky, slyší díky vám nahlas svoje vnitřní úvahy. Často se mi stává, že za mnou přijdou do koučovny lidé, kteří se potřebují rozhodnout – ohledně práce, vztahu apod. Než abych začala rychle používat nejpestřejší techniky, nechám je mluvit. Stanu se pouze němým svědkem jejich vlastního dialogu zvažování pro a proti… Člověk často jen tím, že sám sebe slyší, může dojít k rozhodnutí…

 

Dárky a dary

Antropologové na svých výpravách do všech koutů světa s údivem zjistili, že vyjádření citu pomocí dárku se objevuje ve všech kulturách světa. Je to způsob, jak vyjádřit, že s někým jsme i v jeho nepřítomnosti.  Ale co když dárky kupovat neumíte a vašemu partnerovi na nich zrovna záleží?

Přemýšlejte, čím je osoba, které chcete koupit dárek, jedinečná  a vyberte dárek právě pro ni. Druzí lidé rádi mluví o tom, co se jim rozbilo, co jim došlo, co milují, co si chtěli koupit a ze záhadných důvodů nekoupili… Protože těch věcí je opravdu hodně, dávejte si je v průběhu roku do kalendáře.

Všímejte si, co jste od koho dostali. Většina lidí kupuje druhým dárky, které by si sami přáli dostat. Vyzkoušejte koupit druhému něco z toho, co on považoval za pěkný dárek pro vás. Hlavní není pořizovací hodnota dárku, ale hodnota emoční.

Nevymlouvejte se na to, že on či ona “stejně všechno má”.  Věnujte například druhému poukaz na masáž, kterou mu uděláte, nebo třeba jako dárek nabídněte hlídání dětí.  Namáhejte své srdce a mozek!

Praktický tip pro muže:

Kupujte ženám pravidelně květiny jako vyjádření ocenění toho, že jste spolu. Neomezujte se jen na výročí a svátky. Kupujte květiny i přesto, že nechápete, co na nich ženy mají, přestože zvadnou a za pár dní se vyhodí. Neinvestujete do květin, ale do vašeho vztahu.

 

Skutky, služby, doteky

Přemýšlejte, co můžete udělat pro to, aby se druhý cítil být ve větší duševní pohodě.  Můžete se buď otevřeně zeptat, nebo podle vlastní fantazie pomoci tam, kde je třeba. Buďte pozorní a kreativní… Přijde partner z dlouhé vycházky? Připravte mu speciální bylinnou koupel nohou v teplé vodě. Má rád odpolední kávu? Přidejte mu k ní nějaké malé překvapení. Je nějaká záležitost, kterou partner nerad vyřizuje a vám to nečiní takový problém? Zařiďte to za něj… Někdy i takové věci jako opravená Klika, vyčištěné boty, oblíbená večeře mohou být chápány jako vyznání.  Uvidíte, že pokud uděláte jednu jedinou věc denně, za rok bude váš vztah vypadat daleko lépe.

Fyzický kontakt je jedním z nejpřirozenějších projevů lásky. Mnoho mužů se směje, že to je jejich jazyk lásky, jejich způsob, jak dát city najevo. Nejde však jenom o sex, jde o jakékoliv doteky, objetí, hlazení. Co nejupřímněji hovořte o vašich potřebách, nestyďte se říct, co se vám líbí, co máte rádi. Dopřejte partnerovi hýčkání a dopřejte jej i sami sobě!

 

Zmatení jazyků v praxi

Muž si například může myslet, že projeví svoji lásku ženě tím, že jí se vším v domácnosti pomáhá. Přestože se hodně snaží, žena není spokojená.  On to cítí, a tak začne pomáhat ještě víc… až dělá téměř vše, protože svou ženu doopravdy miluje. Jenže ona  se necítí vůbec milována, proto přichází k manželskému poradci a tam si rozhorleně stěžuje, že s ní její muž už téměř nemluví. Pořád něco dělá, pouze u jídla občas prohodí pár slov. Vůbec se o ní nezajímá. Když její muž v poradně slyší, že se žena cítí nemilovaná, úplně ho to zdrtí.  Neví, jak by lépe projevil svou lásku. Naopak má pocit, že ať udělá cokoliv, vše je špatně.  Správně tušíte, že jeho ,,jazykem lásky” jsou skutky, služby, zatímco jazykem lásky jeho ženy je pozornost. Žena nemůže naplno ocenit jeho snahu, protože ji nevnímá jako významný projev lásky. Čím více se tedy muž snažil, tím méně měla jeho žena pozornosti. Jeho snahu tedy vnímala spíš jako odcizení než vyznání.

 

Pokud chcete zjistit, který ze způsobů vyjádření lásky je pro vás ten nejbližší, můžete zkusit jednu oblíbenou metodu: Napište na papír pět věcí, které byste si přáli, aby dělal váš partner/ka. Přesněji řečeno, co by měl partner dělat, abyste se cítili milováni? Podle nich snadno zjistíte, co vlastně ve vztahu nejvíc potřebujete. Můžete tak samozřejmě poskytnout cenné informace i vašemu partnerovi.

 

Doporučení závěrem

Dovolte partnerovi, aby vás ovlivňoval a učil v oblastech, ve kterých je zkušenější. Otevřete prostor partnerovým myšlenkám, představám, zajímejte se o jeho životní perspektivu.

Pokud řešíte nějaký problém, jednejte s respektem – stejně jako byste hovořili se svým nejlepším kamarádem. Než se pustíte do diskuse, uvědomte si, za co všechno máte svého partnera rádi, za co ho obdivujete. Klidné řešení problematických situací je také jedním ze způsobů, jak si navzájem vyjádřit úctu a lásku.