Raději řešíte, nebo hřešíte?

Můj americký kamarád nerozuměl českému výrazu řešit! „Nechápu to, v Čechách se sedí v hospodě a každý něco řeší. Holky řeší diety a klidně si u toho dávají dortík. Kluci řeší politiku, ale sedí a lijí do sebe jedno pivo za druhým. Maminky řeší děti, zatímco se děti vedle nich vesele mlátí. Kluci řeší holky a holky řeší kluky, ale všechno se to děje jenom tak u stolu. V angličtině řešit znamená něco dělat, ne sedět.“ James prostě našemu českému výrazu „řešit“ úplně nerozuměl.

Řešíme neustále, zejména ve vztazích, hlavně v těch dlouhodobých. Řešíme, co nám na druhém vadí, co se nám nelíbí, co nám nevyhovuje. Řešíme to nejčastěji ve špatnou dobu na špatném místě. Řešíme vlastně neustále, a tak nám často unikne, že jsme vlastně vůbec nic nevyřešili… Často si myslíme, že když ve vztahu vznikne problém, musíme ho co nejdřív řešit.

Co to pro změnu udělat obráceně? Nejprve povznést náladu a pak teprve začít s tzv. řešením? Představte si potok, který je plný balvanů. Potok je váš vztah, balvany jsou všechna ta témata k řešení. Společně byste rádi tím potokem propluli, ale voda je mělká a balvany obří. Stojíte tedy na místě. A nyní někdo přijde a pustí do koryta potoka proud vody. A vy se najednou hladce rozjedete, snadno pak přejedete přes všechny překážky, které zůstaly pod vámi. Podobně jako proud funguje také dobrá nálada ve vztahu.

Ale který dobrodinec pustí vaším potokem tu vodu? Tušíte, že nikdo jiný to za vás neudělá. Budeme rádi, když se s námi podělíte o všechny nápady, jak a čím zlepšit náladu ve vztahu…

Komentáře