Existuje ten pravý/ta pravá i pro Vás? - Magdalena Vokáčová

Existuje ten pravý/ta pravá i pro Vás?

Asi proto, že jsme založením bytosti sociální, máme touhu najít toho pravého partnera, se kterým bychom spokojeně zestárli a strávili zbytek života. Osobu, se kterou máme pocit, jako bychom se znali odjakživa, a pro kterou se v angličtině objevilo označení SOULMATE. Soulmate je persona, se kterou zažíváme pocity hluboké a přirozené sounáležitosti, což zahrnuje podobnost, romantiku, přátelství, vášeň, sexuální přitažlivost, intimitu, spiritualitu a vzájemné doplnění jeden druhého.

Příběh Soulmate se vyskytoval už v historii, v Platonově Symposiu, kde Platon prezentuje verzi dle Aristofana. V tomto příběhu Aristofanes vypráví, že lidé měli původně čtyři paže, čtyři nohy, dvě pohlaví a jednu hlavu, která však byla tvořena dvěma tvářemi. Líčí, jak zde na zemi existovala tři pohlaví: muž, žena a androgyn aneb oboupohlavní bytost. Androgyn měl obě pohlaví – genitálie mužské i ženské. Muži byly dle báje syny slunce, ženy dcerami matky země a androgyni byli dětmi měsíce, který se zrodil ze slunce a země. Tradovalo se, že lidé v těch dobách disponovali velikou silou a hrozilo, že přemůžou bohy. Bozi mohli lidi jednoduše zničit, ale přišli by tak o pocty, kterých se jim od lidí dostávalo. Zeus tedy vymyslel výhodnější řešení, jak potrestat lidi za jejich pýchu. Rozdělil lidi ve dví, čímž je potrestal a zároveň zdvojnásobil počet osob, které vzdávaly bohům čest. Každý člověk měl tedy nyní dvě ruce, dvě nohy, jednu tvář a jedny genitálie a byl navždy odsouzen k toužení po své druhé polovině sebe samého. Lidem bylo řečeno, že pokud člověk najde partnera, se kterým si bude rozumět i nevyslovené, bude se s ním cítit jako jedno tělo a jedna duše, bude to forma nejvyšší radosti, kterou na zemi může prožít. Toto spojení odděleného, setkání obou polovin, bylo nazváno soulmate.

Co ale vůbec znamená, že se k nám někdo hodí? Co znamená vzájemnost, sounáležitost, tzv. kompatibilita, pokud hovoříme o vztazích? Dr. Hudson z Texaské univerzity provedl velmi zajímavý výzkum právě na toto téma. Srovnával úroveň spokojenosti a štěstí v manželstvích, která byla rodiči předem dohodnutá (např. v Indii) s euroamerickým modelem, kdy si partnera vybíráme sami. Ukázalo se, že partneři v rodiči dohodnutých manželstvích byli o něco spokojenější než partneři, kteří si vybrali manžela/ku dobrovolně. Dále studie ukázaly, že z hlediska tzv. objektivní kompatibility (testovaly se zájmy, podobnost povahy atd.) nebyl žádný rozdíl mezi páry, které žijí ve spokojeném partnerství, a mezi těmi, kdo jsou spolu nešťastní. Jinými slovy to, jak se k sobě páry hodí, nebo nehodí z objektivního hlediska, nevytváří rozdíl mezi šťastným a nešťastným párem. Rozdíl byl však v jejich přístupu. Partneři, kteří žili ve vřelých a naplněných vztazích, tvrdili, že neřeší, zda se k sobě hodí, ale vědomě vytvářejí takové prostředí, aby se jeden ke druhému hodili. Nejde tedy o jejich vzájemnou slučitelnost, spojitelnost či podobnost, ale o společnou a vědomou práci. Naopak partneři z „nešťastných“ párů často považovali právě faktor kompatibility za vysoce důležitou hodnotu. Jednoduše si mysleli, že jejich partnerství není šťastné, protože se k druhému nehodí.

Pokud tedy chcete nalézt tu správnou osobu, se kterou byste rádi strávili zbytek života, nezapomeňte, že jste to vy dva, kdo kompatibilitu ve vztahu vytváří. Ráda bych v této souvislosti připomněla slova mého oblíbeného autora Ericha Fromma: „Většina lidí se domnívá, že láska znamená být milován. Avšak pravda je opakem: láska znamená milovat.“

(Více na téma Umění nalézt toho pravého najdete v prosincové Psychologii dnes.)

s láskou Magdalena Vokáčová

 • Honza Tesař

  Tezko napisu vse co prozivam. To je na knihu ???? Nebo spis na druhy dil neb už jsem jednu napsal a Pavel Soukup nadherne namluvil.
  Lucka (ma nova pritelkyne) je zajimava zena. Ano byly tam nejake sympatie, ale ja se pro ni predevsim rozhodl.. udelat ji stastnou. Dival jsem vic spiritualnim hledim… videl jsem jeji potencial. Jeji ponekud vetsi nadvaha mi tolik nevadila. Nicmene ona mi zacla delat naschvaly.
  Zacla bez myho dovoleni hubnout. A ani dal si nedala pokoj. Kdyz uz jsem videl ze jsme na stejny vlne, nebylo pro me nejdulezitejsi, jak nam to pujde v posteli. Nedala si pokoj a ukazala mi ze proc si uzivat dusevni sex kdyz tomu fyzickemu nic nebrani, ba naopak! Takovej fyzickej soulad jsem mel snad jen jednou v zivote
  Atd atd. Chapete? ????
  Je tam jiskra a to je dobre. Krasny den a plnte si své sny!!!
  Honza

Starší příspěvky:
Kéž jsou všechny bytosti šťastné, i ty blbé

Pracuji na tom, aby na světě bylo hezky tak, že jsem milá, laskavá, chápající a komunikuji nekonfliktně i s prolémovými...

Zavřít